Mi az OTDR?
Az optikai hálózatok, szakaszok hibáit, azok távolságának meghatározására is képes. Más műszerek, az alapvető átviteli jelszintek csillapítási értékek ellenőrzésére és mérésére alkalmasak.
Az OTDR, egy optikai fényforrással beépített műszer, mely alkalmas az optikai szálak távolság alapú jelenségeinek lemérésére. Egy kibocsátott fényimpulzusnak, a szálból ugyanide visszaérkező, csatlakozófelületekről, szálszakaszokból, visszaverődő teljesítményeinek az elemzéséből eltelt idő alapján kalkulált hosszából képes az adott kábelszakaszról, szálakról részletes információkat biztosítani.
Jellemzően a hibák, lehetséges későbbi hibaforrások, rendszerek gyenge pontjainak a feltérképezésére és dokumentálására használjuk. Az OTDR a beállításoknak megfelelően tud „eseményeket” felismerni,rögzíteni és listázni. A műszer érzékenysége állítható, így a kapott eredményeket a megfelelő módon értelmezi.
Az OTDR műszerrel elvégezhető tesztek:
Átviteli teszt során az előbb felsorolt eredményekkel gazdagodhatunk. A terepi tesztek a központ, és a végfelhasználó irányába is elvégezhetők. Viavi Fiber Complete esetén két műszerrel, egyszerre mindkét irányba teljes teszt sorozat végezhető, mely során a két műszer egymással egy másik kommunikációs csatornán (másik optikai szál vagy felhő alapú szolgáltatás) információt is cserél, így a teszt részletesebb és pontosabb eredményekkel szolgálhat, mint egy egyoldalú mérés.
OLT – downstream átvitel
ONT – Upstream átvitel
Telepítés után validációs feladatok elvégzése, a fenti paraméterek szabványban meghatározott értékével összehasonlítva minősíthető az új hálózat. A telepített hálózaton meghatározott időközönként ellenőrizni kell a szakaszok paramétereit pl.: karbantartási munkálatok során.
Az OTDR műszerek leggyakoribb felhasználása a hibahely keresés – akár cm-es pontossággal -, a műszer elengedhetetlen optikai hálózatok hibaelhárításakor. A vezetékes hálózatok fizikai sérüléseit, és öregedését könnyen kimérhetjük, és azok helyét meghatározhatjuk, ezzel segítve a minél korábbi hibaelhárítást.
Az OTDR-ek alkalmasak, hogy meghatározzák:
- kötések, sérülések távolságát a mérési ponttól
- azonos száltípusú szakaszok csillapítását
- csatlakozók, csatlakozások visszaverődési veszteségeit
- szakaszok pontos hosszát
Az OTDR-el az optikai szakasz különböző paramétereit mérhetjük:
- A szál csillapítása
- A szál mechanikai hibái
- Mikrohajlítások
- Makrohajlítások
- A szakasz vesztesége, vagy beiktatási csillapítása
- ORL (Optical Return Loss): Az ORL a teljes felhalmozódott fényenergiát jelenti, ami visszaverődik a f-forrás felé az optikai szakaszból, tehát a szálból magából valamint az összes csatlakozási pontról visszavert fény összege.
- Passzív hálózati elemek csillapításának mérése reflexió alapján pl. koszos csatlakozó, osztó, hegesztés stb.
- Passzív hálózati elemek és események helyének és típusának meghatározása
- Szakasz teljes hosszának meghatározása
Mit foglal magába a mérési jegyzőkönyv?
- Méréshez használt műszerek típusa / gyári száma
- Mérést végző felelős személy / személyek elérhetőségeit
- Dátum és Helyszín pontos megnevezését
- Mérés pontos beazonosítását (lehetnek végződtető modulok, kötődobozok azonosítói, panelek elnevezései, portok számozása)